O întâmplare cu TVR-ul, la Izvoru Mureșului!

tvr blocat..1 iulie 2018

Izvoru Mureșului, sâmbătă 30 iunie 2018. În această  zi urmau să se dispute primele meciuri din ”optimi” de la C.M. de fotbal din Rusia: Franța-Argentina și Uruguay-Portugalia.
La ora 16,45 eram deja în camera mea, la Vila Horea. După ce m-am așezat comod în fotoliu, am deschis televizorul, cu gândul să văd prima partidă, Franța-Argentina, capul de afiș al optimilor. Am căutat TVR1 și surpriză, canalul nu mergea deloc!, pe televizor existând doar o imagine blocată, probabil, dintr-un film…Nasol! Poate o să-și revină, îmi zic în gând, dacă se oprește ploaia. Zapez mai departe, să văd dacă pe celelalte canale se vede ceva. Digi Sport mergea, Eurosport mergea, România TV mergea, Realitatea TV mergea, Antena 1 mergea, Antena 3 mergea etc. Cum dracu’, zic, numai TVR-ul nu merge?! Între timp trecuse de ora 17,00. Încă sunt calm. Deschid laptopul, intru pe google și caut TVR live. Motorul de căutare își face treaba și iată-mă privind primele imagini la TVR din meciul Franța-Argentina. Bucuros, scot o bere din frigider și beau o gură dintr-o sticlă. Până prin minutul 13, când a marcat Griezmann, pentru Franța, din penalty, au fost mici întreruperi pe recepția imaginii, după care acestea au devenit tot mai numeroase și, în plus, durau secunde bune, câteodată chiar și minute, când nu se vedea nimic din meci! În această situație, iau telefonul și intru pe internet și caut transmisia live a TVR-ului. O găsesc destul de repede, dar situația era aceeași, erau mari întreruperi, care mă stresau…Am expediat atunci primele „felicitări” spre TVR, lua-l-ar naiba… Între timp scorul devenise 1-1, marcase Di Maria. Nu văzusem golul în direct, imaginea fiind blocată și pe laptop. Prevăzător, aveam o aplicație, care se dovedește acum că îmi este foarte utilă, World Cup, care mă avertizează în timp real de evoluția scorului în jocurile de la Mondialul din Rusia.
Cum era 1-1 la pauză, mă îmbrac și merg repede la barul de la Mokus/Veverița, unde, speram eu, voi avea mai multe șanse să văd meciul amintit. Acolo, aceeași situație.
-Este 1-1, îmi spune barmanul, când mă vede.
-Nu, zic eu, este 2-1 pentru argentinieni, marcase Mercado în min. 48!
Între timp venise la bar și fostul prefect de Harghita, Constantin Strujan.
-Tot 1-1?, întreabă el.
-Nu, spun eu, acum este 2-2, pentru că înscrisese Pavard(ptr. Franța).
-O să vedeți, o să câștige Franța, zice Moș Nicolae, un bătrân de vreo 70 de ani, cu o tărie în mână!
-Ați venit la Universitate?, domnule Rațiu, mă întreabă fostul prefect.
După ce îi răspund, o nouă atenționare a telefonului. Mă uit, și scorul este acum de 3-2 pentru Franța. Marcase Mbappe, în min. 64.
-Uite că s-a oprit ploaia, și tot nu merge TVR-ul, observă cineva.
-Până nu trece ceața, n-avem nicio șansă să vedem meciul, completează barmanul.
Telefonul meu vibrează din nou. Mă uit pe ecran, Franța-Argentina 4-2, marcase din nou Mbappe în minutul 68.
-Nu-mi dați 2 lei să-mi iau o cinzeacă?, îmi zice bătrânul.
-Du-te omule repede la gară, că-ți pleacă trenul!, îl atenționează fostul prefect pe mușteriul nostru.
-La ora asta, ar fi trebuit să se termine meciul, spune Fredi.
Mă uit din nou pe ecranul telefonului, și-i anunț pe toți: Franța-Argentina 4-3. Ultimul gol îl marcase S. Aguero, în minutul 90+3!
Pe tot parcursul meciului, au curs  valuri de „felicitări” adresate de iubitorii fotbalului -TVR-ului…
Ce țară este aceea în care nu poți recepționa programele Televizinii Naționale?, mă întreabă un localnic, la ieșirea din Bar.
-Îți răspund, după ce, sper, vom putea vedea meciurile de duminică: Spania-Rusia și Croația-Danemarca.
Acum, când scriu, este duminică, iar la Izvoru Mureșului este ceață. Temperatura: 7 grade Celsius. Astăzi sunt așteptați să sosească în Complex majoritatea participanților la Universitatea de Vară de la Izvoru Mureșului. Mulți dintre ei vor urmări și meciurile de la C.M. de fotbal din Rusia, dacă vor avea unde…